Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
VšĮ Utenos turizmo informacijos centras

Bernardo Louno šeimos takais

Bernardas Lounas (1921–2021)
Lietuvos žydų kilmės JAV gydytojas, kardiologas, defibriliatoriaus išradėjas, Nobelio taikos premijos laureatas

Bernardas Lounas (Boruchas Lacas) gimė 1921 m. birželio 7 d. Utenoje. Jo tėvai – Bela ir Nisonas Lacai. Bernardo Louno senelis buvo rabinas. Berniukas mokėsi Utenoje iki 14 metų, kol 1935 m. su šeima išvyko į JAV.
1945 m. baigė Jeilio universiteto medicinos fakultetą. 1946 m. vedė Louise Lown, abu su žmona užaugino tris vaikus: Anne, Fredric ir Naomi.
1962 metais daktaras Bernardas Lounas (Bernard Lown) sukūrė naują anomalaus širdies ritmo korekcijos metodą, pavadintą fibriliacija. Po dešimtmečių nesėkmingų bandymų jis padėjo atlikti atvirą širdies operaciją.
1980 m. Ženevoje (Šveicarija) jis įkūrė tarptautinį judėjimą „Pasaulio gydytojai prieš branduolinį karą“, suvienijusį apie 150 tūkst. gydytojų iš 40 šalių. 1985 m. organizacijai skirta Nobelio taikos premija, nurodant, kad „ši organizacija davė žmonijai reikšmingos naudos, platindama autoritetingą informaciją ir prisidėdama prie to, kad būtų suvoktos katastrofiškos branduolinio konflikto pasekmės“.
Bernardas Lounas buvo Amerikos gydytojų asociacijos, Gydytojų socialinės atsakomybės asociacijos įkūrėjas ir vadovas (1960–1970), JAV ir Kinijos gydytojų draugystės asociacijos prezidentas (1974–1978). Brukline veikia jo vardu pavadintas Širdies ir kraujagyslių centras.
Parašė daugiau kaip 400 mokslinių straipsnių, už savo veiklą yra pelnęs svarių Amerikos širdies asociacijos, Jungtinių Tautų Organizacijos švietimo, mokslo ir kultūros, Gandžio taikos ir kitais apdovanojimų.
Po to, kai 1935 m. Bernardas Lounas išvyko į JAV, jis Lietuvoje lankėsi tik 2 kartus sovietmečio metais – 1969 m. ir 1973 m. Abu sykius buvo atvykęs į Uteną su žmona, 1969 m. skaitė paskaitą Kauno Medicinos Institute.
2002 m. Bernardas Lounas apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi. 2018 m. jam suteiktas gimtojo miesto – Utenos krašto garbės piliečio titulas.
Bernardas Lounas mirė 2021 m. Masačusetse, ypatingą Lietuvai dieną – vasario 16-ąją. Tais metais birželio 7 d. jam būtų sukakę 100 metų.

Leidiniai:
Leidinys skirtas Bernardo Louno gimimo 100-mečiui paminėti „Bernardo Louno šeimos takais Utenos mieste“
Leidinio sudarytoja Roma Jančauskienė.
Leidinį išleido VšĮ Utenos turizmo informacijos centras, 2021 m.

Maršrutas skirtas gydytojo kardiologo Bernardo Louno atminimui „Per Utenos miestą Širdies keliu“
Leidinys išleistas 2022 m. vykdant projektą „Per Utenos miestą Širdies keliu“, kurį iš dalies finansavo Geros valios fondas.

Straipsniai:
„Genialus uteniškio išradimas gelbsti ir sportininkų gyvybes“
Publikuota svetainėje www.sportas.info 2021 m. birželio 7 d.

„Utenoje įamžintas litvako Nobelio Taikos premijos laureato Bernardo Lowno atminimas“
Publikuota svetainėje www.delfi.lt 2021 m. birželio 9 d.

„Netikėtai kilusi idėja netruko virsti tikrove“
Publikuota svetainėje www.utenosutenis.lt 2021 m. birželio 13 d.

Video informacija:
LRT laida „Daiktų istorijos. Sovietmečio absurdas, Bernardo Louno defibriliatorius ir karališki vizitai Lietuvoje“


Filmas „Utena XIX a. – XX a. sandūroje ir žydų bendruomenės istorija“
Kūrėjai: menininkai Vytenis Zabulionis ir Lina Praudzinskaitė