Tikslių duomenų apie pirmąją Utenos bažnyčią nėra. Tačiau žinoma, kad 1522 m. bažnyčiai paskirta dešimtinė iš Utenos ir Užpalių dvarų. Šv. Kryžiaus vardo bažnyčia buvusi sena, medinė. 1802 m. pastatyta nauja medinė bažnyčia, kuri 1879 m. sudegė. Mūrinės bažnyčios statyba rūpinosi statybos komitetas: dvarininkai A. Balcevičius, O. Lukoševičius, T. Stachovskis, valstiečiai K. Araminas, J. Vilūnas, G. Jankus, V. Kunigėlis, S. Žulys, klebonas A. Vyšniauskas (Višnevskis). Raudonplytė, istorizmo stiliaus bažnyčia pastatyta 1884 m. (inž. architektas prof. S. G. Lukaševičius, statybos darbų vykdytojas J. Levaltas), pašventinta 1898 m.
Mūrinė varpinė pastatyta 1876 m. dvarininkų A. Balcevičiaus, F. Jaloveckio, C. Svionteckio lėšomis. Bažnyčios ir varpinės kompleksas įtrauktas į Kultūros vertybių registrą. Utenos krašto gyventojų, žuvusių partizaniniame judėjime ir sovietiniuose lageriuose, mirusių tremtyje, atminimui bažnyčios šventoriuje pastatytas stogastulpis ir įrengta memorialinė sienelė. Priešais bažnyčią stovi paminklas Lietuvos nepriklausomybei. Šalia bažnyčios yra Utenos m. senosios kapinės. Archeologinių tyrinėjimų metu nustatyta, kad ankstyviausius kapus galima datuoti XVII a. 3-iuoju ir 7-uoju dešimtmečiais. Kapinėse yra Kultūros vertybių registre įrašytų palaidojimo vietų ir antkapinių paminklų. Kapinių viduryje, šalia centrinio tako stovi koplyčia.
Kristaus Žengimo į dangų bažnyčios pasididžiavimas – skulptūra „Trimituojantis angelas“ – garsaus Utenos krašto liaudies meistro skulptoriaus, kryždirbio Antano Deveikio (1818 m. – 1929 m.) kūrinys, apie 1883–1913 metus išdrožtas Utenos Kristaus Žengimo į dangų bažnyčiai. Skulptūra medinė, dengta skarda, jos aukštis – apie 230 cm., plotis – apie 50 cm. (be sparnų), vaizduojanti Mykolą Arkangelą, viena ranka laikantį pučiamą trimitą, kita – atverstą knygą. Pagal bažnytinę tradiciją, Mykolas Arkangelas – Dievui ištikimų žmonių užtarėjas, gailestingasis angelas, saugantis ir vaduojantis tikinčiųjų sielas nuo visokio blogio, ypač mirties valandą, lydintis vėles į Dangų, o jo trimito garsai skelbia Paskutinio Teismo dieną. 1973 m. skulptūra „Trimituojantis angelas“ buvo įtraukta į Lietuvos kultūros paminklų sąrašą, nuo 1993 m. įrašyta į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą. 1979 metais skulptūra buvo perdažyta, pakeistos medinės sutrūnijusios dalys, apkalta skarda. Ją remontuojant daug prisidėjo uteniškis tautodailininkas Stasys Karanauskas. Laikui bėgant, 2001 m. skulptūra dėl prastos būklės buvo nukelta ir perduota restauratoriams. UAB „Vilniaus restauratorius“ 2001 – 2002 metais atliko reikalingus skulptūros tyrimus ir restauravimo darbus (restauravo medžio drožėjas Piotras Baranovas ir metalo restauratorius Tadas Kvakšys). 2024 m. rugsėjo 20 d. Utenos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus specialisto (paveldosaugininko) Arvydo Mitalo inicityva pastebėjus „Trimituojančio angelo“ susidėvėjimą ir pavojingai pasvirusias skulptūros detales, ji buvo nukelta. Nukėlus „Trimituojantį angelą“ ir apžiūrėjus jį iš arčiau, bus priimtas sprendimas dėl tolimesnio skulptūros likimo.
+32
Atsiliepimai