Sienų tapybos kūrinyje vaizduojamas vienas iškiliausių XX a. lietuvių išeivijos poetų, vertėjas, literatūros kritikas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas (1997), Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktaras Alfonsas Nyka-Niliūnas (Čipkus) (gimė 1919 m. Nemeikščiuose (Utenos apskritis)).
Kūrinio autorius - Tadas Šimkus dalinasi savo mintimis:
Kūrinys netikėtais keliais surado vietą tiek savo forma tiek ir turiniu. Sienų paieška ir jauno Niliūno nuotrauka „netikėtai" susidraugavo. Bet kaip sakau, sutapimų nebūna. Taip ir šiuo atveju, visi sutapimai ir projekto eiga turėjo prasmę ir susidėliojo pačiu tinkamiausiu ir geriausiu keliu į galutinį rezultatą. Rašytojo figūra interaktyviai atsirėmė į architektūros balkonėlį, o koloritas atspindi ne tik istorinį motyvą, žmogaus santūrų charakterį, bet ir aplink esančias fasadų spalvas.
Džiaugiuosi, jog tai žmogus skaitantis knygą, o ne žiūrintis į telefoną ar kita ekraną. Stipri simbolika šiuolaikiniame ir vis greitėjančiame pasaulyje, pozityvus požiūris skatinantis literatūros pasaulio pažinimą. Gatvės menui instrukcijų nereikia, o jeigu ir būtų, mažai juk kas jas skaitytų. Tad interpretuoti kūrinį galime savaip ir viskas su tuo gerai. Manau, jog šis kūrinys pats iš savęs neša žinutę apie literatūrą ir apie amatą bei meistrystę plačiąja prasme. Tikiuosi, kad jo dėka pavyks pažinti bei tęsti, puoselėti Nyka-Niliūno skleistas vertybes, įvietinti jas Utenoje, bet kartu tai papuoš miestą, sukurs pozityvų ir niekur neskubantį kontrastą šiuose permaininguose laikuose. Piešiant susilaukiau netikėtai daug pagyrimų, pasigerėjimų, pasidžiaugimų, liuksų ir automobilių pyptelėjimų. Taip pat ūkininkas siūlė padovanoti gyvą avį iš savo ūkio, šalia esanti kavinė vaišino karštais gėrimais. Jautėsi, kad žmonės vertina ir nuoširdžiai džiaugiasi procesu, kūrinio atsiradimu. Dėkoju Rasai, Justui ir Tomui, tik jūsų vizijos ir organizavimo dėka gimsta tokie projektai, dėkoju ir visiems prisidėjusiems nuo savivaldybės darbuotojų iki dažų tiekėjų bei keltuvų nuomos. Visi prisidėjo kaip galėjo. Projektu bei rezultatu džiaugiuosi, nuo šiol sis kūrinys yra ir visų jūsų nuosavybė.
Palieku jūsų priežiūrai ir globai, o aš dar tikrai užsuksiu Utenon, ne vien dėl čia esančių nuoširdžių žmonių, „Liūto ir avelės" skanių pietų, bet ir pasirašyti po atliktais kūriniais, nes šio darbo taip ir nespėjau padaryti. Linkiu kiekvienam kurti ir formuoti aplinką tokią, kokioje patys norime gyventi. Ar tai būtų didelių, ne vienä žmogų itraukiančių projektų organizavimas kaip šis, ar tai būtų asmeninė iniciatyvą, savo kieme ar artimoje gatvėje pakelta šiukšlė, pasodintas augalas, perdažyta tvora, sumeistrauta skulptūra ar kitas gerbūvio ir kūrybiškumo akcentas. Aplinka mus formuoja, o mes formuojame aplinką.
Kūrinio pristatymas:
Gruodžio 11-osios vakarą Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje įvyko jaukus ir prasmingas renginys „Utena man liko geriausias miestas pasauly“. Šio vakaro metu buvo pristatytas Gatvės meno kūrinys, skirtas poeto Alfonso Nykos-Niliūno atminimo įamžinimui.
Renginio metu susirinkusieji turėjo galimybę išgirsti Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto magistrantės Emilijos Blockutės pranešimą „Alfonsas Nyka-Niliūnas: aukštaitis, sujungęs gimtinę ir pasaulinę kultūrą“. Savo įžvalgomis ji atskleidė poeto gyvenimo ir kūrybos sąsajas su pasauline kultūra bei jo ryšį su gimtąja Aukštaitija.
Vakaro kulminacija tapo Utenos kultūros centro Jaunimo teatro „Atbulai“ poetinė kompozicija pagal Alfonso Nykos-Niliūno kūrybą, režisuota Vytauto Kubiliaus. Ši meninė interpretacija perteikė poeto kūrybos gylį ir jautrumą, palikdama neišdildomą įspūdį žiūrovams.
Projektas "Gatvės menas "Utenos įkvėpti" įgyvendintas 2024 m. Utenos rajonos savivaldybės Kultūrinės veiklos ir turizmo plėtojimo programos lėšomis.
Atsiliepimai