Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
VšĮ Utenos turizmo informacijos centras

Užpalių dvaro sodyba

Architektūra

Užpalių dvaras nuo XIV a. pab. siejamas su garsiais didikais. Lietuvos didysis kunigaikštis dvaro valdytojais skyrė Astikų, Radvilų, Sapiegų giminių atstovus. XVIII a. II p. dvaras perduotas Mykolui Oginskiui, 1796 m. – Juozapui Poniatovskiui. Apie 1800 m. dvarą perpirko Pranciškus Sapiega ir ėmėsi pertvarkymų – pastatė naujus ir šiandien dvaro sodybą sudarančius pastatus. Po 1831 m. sukilimo dvaro sodyba iš Sapiegų konfiskuota ir atiteko valstybės iždui, buvo nuomojama. Viename iš medinių dvaro sodybos pastatų, prie kurio už rusų bendruomenės lėšas pristatyta varpinė, buvo įrengta laikina cerkvė. 1872 m. dvaro teritorijoje pastatyta mūrinė cerkvė.

Dabartinę Užpalių dvaro sodybą sudaro 33 tūkst. kv. m. ploto teritorija, kurią formuoja trys pastatai ir tvenkinys, kanalais sujungtas su Šventosios upe.

Dvaro savininkai Užpaliuose negyveno, todėl reprezentacinių pastatų nestatė. Dvaro administratoriui skirtas namas – tai interpretuoto klasicizmo išraiškos pastatas, statytas apie 1802–1809 m. XIX a. II p. pastate apsigyveno cerkvės dvasininkai, veikė pradinė rusų mokykla. 1918 m. čia įsikūrė valsčiaus valdyba, 1921 m. – mokykla, o atlikus kapitalinį remontą ir pastatą pertvarkius iš pagrindų, 1974 m. jame įrengtas mokyklos bendrabutis. 2020–2023 m. pastatas atnaujintas.

Kiti du išlikę dvaro pastatai, stovintys kitapus dabartinės Vytauto gatvės, turėjo tiek gyvenamąją, tiek ūkinę paskirtį.

Akmenų mūro pastate buvo ekonomo, tarnų gyvenamosios patalpos, arklidė, ratinė, tvartas. Vėliau – mokykla, viršaičio butas, valsčiaus administracija, daboklė, arklidė. Dabar žinomos žirgininkės Viktorijos Jovarienės iniciatyva pastate kuriama erdvė, vadinama ,,Kamenyčia“, kurioje išradingai įrengiamos patalpos, organizuojami renginiai.

Vandens malūne buvo malami miltai ir valcuojami grūdai, pjaunamos ir obliuojamos lentos, veliamas milas, karšiama vilna ir tiekiama energija miesteliui. Malūnas pagal paskirtį veikė iki 1969 m.

Ši vieta įtraukta į Kultūros vertybių registrą.

Dvaro lankymo laikas:
Pirmadienis: 15.00 - 19.00 val.
Trečiadienis: 15.00 - 19.00 val.
Penktadienis: 15.00 - 19.00 val.

Kviečiame apsilankyti!

Atsiliepimai

Komentuoti