Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
VšĮ Utenos turizmo informacijos centras

Paroda „Sąjūdžio Lietuva: žalios žolės galia“

Parodos

Utenos kraštotyros muziejuje eksponuojama Vytauto Didžiojo karo muziejaus ir Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus parengta paroda „Sąjūdžio Lietuva: žalios žolės galia“, skirta Sąjūdžio 35-mečiui paminėti.

Parodoje „Sąjūdžio Lietuva: žalios žolės galia“ Sąjūdis atskleidžiamas ne tik kaip Lietuvą į išsivadavimą atvedęs, bet ir kaip vadinamasis žalios žolės (angl. grassroots) visuomeninis judėjimas, pasižymėjęs aukšta saviorganizacija, masiniu įsitraukimu bei plitimu. Sąjūdis buvo ne tik didžiųjų miestų, tačiau ir provincijos judėjimas. Paroda atskleidžia Sąjūdį kaip įvykį, įrodantį, jog laisvės siekis nemiršta net ir per ilgus okupacijos metus.

Žalios žolės simbolis Sąjūdžiui tinka dar ir dėl to, kad didelė dalis sąjūdiečių žygių buvo už ekologišką Lietuvą: už švarią gamtą, tyrą orą, prieš taršius projektus, būsimas ekologines bombas.

Parodą rengė Kauno istorikai ir visuomenininkai, siekiantys išsaugoti Sąjūdžio paveldą. Parodos istorinė medžiaga eksponuojama specialiai 1988 m. Sąjūdžiui sukurtų informacinių stendų replikose, stendų ir replikų projekto autorius – architektas Linas Tuleikis. Tokiuose stenduose Atgimimo pradžioje kabėjo Sąjūdžio spauda, pranešimai, dabar eksponuojamos nuotraukos, plakatai, laikraščiai. Parodos istorinės dalies autorius – istorikas dr. Kęstutis Bartkevičius, logotipo autorius – Kęstutis Vaikšnoras.

Paroda, kuri perteikia ne tik faktus, bet ir emocijas, keliauja po Lietuvą. Mažyčiame „Šilelio“ ekrane galime stebėti LPS Steigiamąjį suvažiavimą ir nusikelti į 1988 m. spalio 22–23 d., kai visa Lietuva buvo prie televizorių ekranų. Stenduose eksponuojama medžiaga iš įvairių Lietuvos muziejų rinkinių ir bibliotekų fondų, iš Utenos kraštotyros muziejaus rinkinių parodos rengėjai pasirinko plakatą ir dviratininkų ekologinio žygio nuotraukas. Kiekviename mieste stendus galima papildyti aktualia vietine medžiaga – mes eksponuojame Sąjūdžio laikų laikraščius, ženkliukus, tranzistorinį radijo imtuvą. Tikimės, kad ši paroda lankytojus paskatins peržiūrėti savo namų archyvus ir Muziejaus rinkinius papildyti namuose saugomomis vertybėmis, nes Sąjūdžio prisiminimai turi būti išsaugoti ir turėti prasmę ateičiai.

Paroda yra projekto „Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio veiklos ir kitus Nepriklausomybės procesus liudijančio paveldo išsaugojimas ir įprasminimas“ dalis. Projektas finansuojamas Lietuvos Vyriausybės kanceliarijos lėšomis.